Городенківська міська громада
Івано-Франківська область, Коломийський район

Громади Прикарпаття зможуть додатково отримати понад 400 млн. грн. у 2022 році

Дата: 11.05.2021 10:03
Кількість переглядів: 622

 

Територіальні громади чекають від Верховної Ради схвалення законопроєктів, щодо збільшення частки зарахування ПДФО до місцевих бюджетів та зарахування ПДФО за місцем розташування виробничих потужностей суб’єктів підприємницької діяльності (СПД), оскільки вони спрямовані на покращення фінансового забезпечення ТГ.

https://galychyna.if.ua/wp-content/uploads/2021/05/01.jpg

Як відомо, на розгляді у парламентському комітеті з питань бюджету є розроблені Асоціацією міст України (АМУ) спільно з групою народних депутатів законопроєкти, що пропонують збільшити частку зарахування ПДФО до бюджетів громад із 60 до 65 відсотків (законопроєкти №5066 та №5066-1). Адже для місцевого самоврядування збільшення зарахування ПДФО на п’ять відсотків, переконані в АМУ, це передовсім зміцнення спроможності громад. Збільшення частки зарахування до бюджетів місцевого самоврядування ПДФО дозволить частково компенсувати видатки, перекладені державою на органи місцевого самоврядування, а саме: на утримання закладів профтехосвіти; фінансування державних соціальних гарантій; виплату заробітної плати непедагогічним працівникам закладів середньої освіти, утримання таких закладів, забезпечення навчального процесу; фінансування комунальних послуг та енергоносіїв закладів охорони здоров’я.

Також збільшення частки зарахування ПДФО до бюджетів громад сприятиме поліпшенню рівня послуг, зокрема медичних, інфраструктурних, соціальних тощо. Важливо, на думку експертів АМУ, щоб кошти платників податку залишалися на місцях, і їх спрямовували на поліпшення якості послуг, а не щоб вони йшли на доплати топ-чиновникам.

Законопроєкти №5244-3 та №5364, які передбачають забезпечення сплати ПДФО за місцем розташування виробничих потужностей СПД, а не реєстрації їхніх головних офісів, удосконалюють механізм сплати ПДФО і є найбільш прийнятними для органів місцевого самоврядування, вважають в АМУ.

Законопроєкт №5364, розроблений за участі АМУ, крім унормування поняття «відокремлений підрозділ», також пропонує встановити контроль з боку контрольних органів за дотриманням платниками вимог податкового законодавства в частині порядку сплати ПДФО до відповідних місцевих бюджетів за місцем їх розташування, та запровадити відповідальність за порушення порядку сплати податку до відповідних місцевих бюджетів.

Що дасть громадам Прикарпаття схвалення законопроєктів про збільшення частки зарахування ПДФО до місцевих бюджетів та щодо зарахування ПДФО за місцем розташування виробничих потужностей СПД, куди вони спрямовуватимуть кошти, які появляться, ми поцікавилися у їхніх лідерів.

https://galychyna.if.ua/wp-content/uploads/2021/02/Nasalik-3-1.jpg

Голова Рогатинської ТГ Сергій НАСАЛИК:

– Після об’єднання громад місцеве самоврядування отримало більше фінансування, а водночас – і громіздкі повноваження, делеговані державою, які досі виконували районні ради, РДА. Відповідно чимало моментів, послуг, які колись забезпечували з Держбюджету, лягли на плечі органів самоврядування і потребують великої матеріальної підтримки з боку місцевих бюджетів. Але ці речі залишаються важливими та необхідними для громад. Тож маємо велику відповідальність перед людьми щодо їх надання.

Рівень фінансового забезпечення територіальних громад є недостатнім. Місцеве самоврядування буквально «задихається» від нестачі коштів. Тож питання адміністрування податків є важливим для громади, від нього залежить наповнення бюджету, реалізація майбутніх ініціатив… Тож дуже важливо в наступному бюджетному процесі врахувати аспекти, що стосуються збільшення частки зарахування ПДФО до місцевих бюджетів та зарахування ПДФО за місцем розташування виробничих потужностей СПД. Ці податки покращать фінансове забезпечення ТГ, також стимулюватимуть місцеве самоврядування активніше працювати з адмініструванням податків, ефективніше співпрацювати з бізнесом у плані створення умов для інвесторів.

ПДФО – основне з джерел доходів нашої громади. Збільшення частки зарахування ПДФО до місцевих бюджетів дасть нам змогу реалізувати чимало корисних ініціатив для громади.

На жаль, не всі села Рогатинської ТГ розвинуті однаково, окремі з них потребують більшої фінансової допомоги. Тож насамперед плануємо спрямувати кошти на розвиток та належне функціонування ключових галузей – освіти, медичного забезпечення, соціального захисту тощо. Прагнемо, щоб жителі громади отримували однакові й ефективні послуги в усіх старостинських округах. Відтак зможемо подбати про розвиток інфраструктури в селах, наприклад, про облаштування вуличного освітлення, впорядкування доріг тощо…

https://galychyna.if.ua/wp-content/uploads/2021/03/1-1.jpg

Голова Городенківської ТГ Богдан КОБИЛЯНСЬКИЙ:

– Держава постійно збільшує повноваження громад, причому не виділяючи для цього належного фінансового ресурсу. Схвалення цих законопроєктів дасть змогу підвищити фінансову спроможність нашої громади, забезпечити її соціально-економічний розвиток та надавати якісні послуги її жителям. Також збільшення фінансового ресурсу дасть змогу реалізовувати соціальні та інфраструктурні проєкти, фінансувати різні програми місцевого розвитку. На мій погляд, абсолютно правильним є зарахування ПДФО за місцем розташування виробничих потужностей суб’єктів підприємницької діяльності, а не за місцем їх реєстрації.

Звичайно, найболючішим питанням громади є дорожня інфраструктура. Логічно, що люди очікують від громади активної роботи з капітального ремонту доріг. Також на порядку денному заміна каналізаційних та водопровідних мереж, 70 відсотків яких перебуває в аварійному стані. Нагальним питанням залишається придбання техніки для комунального підприємства «Городенка – Житлосервіс». Вочевидь, ми маємо куди спрямовувати кошти…

https://galychyna.if.ua/wp-content/uploads/2021/05/02.jpg

Заступник голови Солотвинської ТГ Юрій ІВАНИШИН:

– Схвалення законів щодо збільшення частки ПДФО, що зараховується до місцевих бюджетів, а також зарахування цього податку до бюджетів громад, у яких розташовані виробничі потужності, матиме дуже важливе значення щодо посилення спроможності громад. Зокрема, на території Солотвинської ТГ є кілька підприємств, установ, які працюють на її території, а податки сплачують до бюджетів інших громад, у яких вони зареєстровані. Це призводить до того, що бюджет нашої ТГ недоотримає за рік близько двох мільйонів гривень. Прийняття цих законів сприятиме збільшенню дохідної частини місцевих бюджетів. Адже податок з доходів фізичних осіб займає найбільшу частку в структурі власних доходів місцевого бюджету. Зокрема, ПДФО становить 61,7 відсотків власних доходів бюджету Солотвинської громади. Зростання дохідної частини місцевого бюджету дасть змогу громадам збільшити видатки на соціальні потреби, в тому числі на виплату заробітної плати, а також дасть можливість збільшувати видатки на розвиток громади…

https://galychyna.if.ua/wp-content/uploads/2021/05/04.jpg

Голова Старобогородчанської ТГ Володимир ПЕТРИШИН:

– Із закінченням реформи децентралізації органам місцевого самоврядування з районного рівня управління передано додаткові повноваження, які раніше фінансувалися з державного чи обласного бюджету, а тепер весь тягар таких видатків лягає на бюджети місцевих рад. З огляду на це нам узагалі не вистачає коштів на розвиток. Тому прийняття цих законопроектів збільшить частку надходжень до місцевого бюджету, що вкрай необхідно громаді, а також стимулюватиме нас до розроблення планів залучення та розміщення виробничих потужностей СПД. Малі громади, близько розташовані до районних та обласного центрів, у тому числі й наша, більше підтримують законопроєкт щодо зарахування ПДФО за місцем реєстрації фізичних осіб, тому що більшість жителів нашої громади працюють за межами громади. Проте ми розуміємо, що такий законопроєкт не на часі. СПД є основними податковими агентами, які акумулюють та спрямовують ПДФО до місцевого бюджету.

Були б кошти, а спрямувати завжди знайдеться куди. Це і ремонт доріг, і покращення матеріально-технічної бази закладів освіти, медицини та культури, впорядкування населених пунктів, поліпшення надання соціальних послуг та соціального забезпечення населення. Передовсім спрямовуватимемо кошти на поліпшення матеріально-технічної бази навчального закладу, який найближчим часом має стати опорним. А ще плануємо розвивати комунальне підприємство, що є у нашій громаді, збільшити кількість та якість послуг, які воно надає…

https://galychyna.if.ua/wp-content/uploads/2020/03/2-1-e1603356427280.jpg

Виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України, регіональний консультант з бюджетних питань (проєкт «ПУЛЬС», який впроваджує АМУ за підтримки USAID) Юрій СТЕФАНЧУК:

– 62 територіальні громади Прикарпаття з прийняттям закону щодо збільшення частки зарахування ПДФО до місцевих бюджетів на п’ять відсотків отримають додатково понад 350 млн. грн. Це дозволить частково компенсувати видатки, перекладені державою на органи самоврядування за час децентралізації. Також важливо, щоб кошти платників податків залишалися на місцях для спрямування їх на покращення життя у громадах. У цьому будуть зацікавлені і суб’єкти оподаткування, й ТГ, які матимуть додатковий фінансовий ресурс для поліпшення соціальних інфраструктурних ініціатив. 350 млн. – це сума, вирахувана з огляду на горизонтальне вирівнювання податкоспроможності ТГ, тобто із врахуванням формули базової й реверсної дотацій.

Варто зазначити, що у ВР зареєстровано ще два дуже важливих законопроєкти №№5244-3 і 5364, взаємопов’язані в частині збільшення податку на доходи фізичних осіб у місцеві бюджети. Зокрема схвалення цих законопроєктів дозволить ТГ отримувати ПДФО від підприємств, які фактично ведуть діяльність на їхній території. А також відповідно до цих законодавчих ініціатив буде встановлено жорсткий контроль держави за своєчасною і повною сплатою податку у місцеві бюджети.

Якщо буде прийнято закони про збільшення частки зарахування ПДФО до місцевих бюджетів до 65 відсотків та сплату ПДФО за місцем фактичної діяльності підприємств чи їхніх підрозділів, то прикарпатські громади зможуть додатково отримати понад 400 млн. грн. до своїх бюджетів у 2022 році.

Оксана ПРОЦЮК

Редактор відділу газети “Галичина”

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень