Городенківська міська громада
Івано-Франківська область, Коломийський район

 ГІПОДИНАМІЯ – сучасна «хвороба». Її симптоми, наслідки та профілактика

Дата: 21.12.2022 15:54
Кількість переглядів: 692

Фото без опису

Гіподинамія – поширена проблема сучасності, коли люди мало рухаються, багато часу проводять в положенні сидячи чи лежачи, страждають від ожиріння. По суті, це не хвороба, але вкрай небезпечний стан, який може спровокувати ряд важких захворювань через порушення функцій органів та систем.

Головна причина гіподинамії – значне підвищення комфортності життя через досягнення технічного прогресу. На жаль, результат цього комфорту – критичне зниження фізичної активності. Також одна з головних причин гіподинамії – сидяча робота, що переважає серед офісних працівників. До групи ризику потрапляють і діти, які після занять у школі не займаються в гуртках, а проводять вільний час вдома, перед екранами телевізорів, комп’ютерів чи смартфонів. Крім того, існують фактори, які не залежать від людини. Це, наприклад, тяжкі захворювання чи травми, що обмежують або навіть унеможливлюють рух.

В результаті технічного прогресу з початку минулого століття частка фізичної праці в житті людини зменшилася у 150-200 разів. При цьому летальність від серцево-судинних патологій збільшилася приблизно в 6 разів. Поширеність гіподинамії зростає у зв’язку з урбанізацією, механізацією і автоматизацією трудової діяльності і повсякденного життя, збільшенням ролі в сучасному суспільстві засобів комунікації. За даними деяких досліджень, зростання рухової активності призводить до зниження рівня захворюваності приблизно на 45%.

 До основних факторів ризику розвитку гіподинамії відносяться:

 • недостатні фізичні навантаження;
 • надлишкова маса тіла;
 • психологічні розлади;
 • соматичні захворювання;
 • генетичні фактори;
 • внутрішньоутробна гіпоксія плоду;
 • родові травми;
 • шкідливі звички.

Гіподинамія – це стан, який супроводжується великою кількістю симптомів. До головних її ознак належать:

      в’ялість, сонливість;

      – хронічно поганий настрій;

     – дратівливість;

     – загальне нездужання, постійна втома;

     – зниження або підвищення апетиту;

     – порушення сну;

    – суттєве зниження працездатності.

             Такі симптоми, час від часу, відчуває кожен, але якщо вони є постійно, слід замислитися. Можливо, причина в недостатньому фізичному навантаженні.

Наслідки гіподинамії.

Тривале зниження фізичної активності тягне за собою атрофічні зміни у м’язах, кістковій тканині, порушення обміну речовин, зниження синтезу білка. Гіподинамія негативно впливає на роботу головного мозку, через неї людина страждає на постійні головні болі, безсоння, емоційну неврівноваженість.

Іноді гіподинамія проявляється стійким підвищенням апетиту, через що людина починає набирати зайву вагу, у неї можуть з’явитися симптоми ожиріння та, як наслідок, ризик розвитку серцево-судинних захворювань.

Через брак фізичної активності порушується кровопостачання всіх органів, зокрема й мозку. У результаті погіршується пам’ять, концентрація уваги, уповільнюється процес мислення, з’являються різні патології в роботі органів і систем.

При своєчасно вжиті заходи прогноз сприятливий, більшість патологічних змін, зумовлених гіподинамією внаслідок нездорового способу життя, оборотні.

Особливості протікання гіподинамії у дітей

http://www.dolc.dp.ua/wpress/wp-content/uploads/2022/12/%D0%B3%D1%96%D0%BF%D0%BE%D0%B4%D1%96%D0%BD%D0%B0%D0%BC%D1%96%D1%8F-300x200.png

На жаль, гіподинамія яскраво виражена і у дітей нового покоління за рахунок великої кількості комп’ютерів, планшетів і раннього використання телефонів. Потужна радіохвиля і випромінювання передають несприятливі сигнали в мозок, які викликають нервові розлади, швидку стомлюваність, сонливість і апатію. Крім того, синдроми гіподинамії спостерігаються у дітей з родовою травмою і перинатальної гіпоксією (кисневе голодування), тому потрібно по можливості ходити з дитиною хоча б в басейн. Навіть лежачим хворим рекомендована щоденна гімнастика для того, щоб не утворювалися застої в венах і не відбувалися раптові розриви тромбів. Щоб уникнути тяжких наслідків гіподинамії, почніть хоча б гуляти по півгодини в день і стежте за харчуванням, додаючи в раціон корисні продукти.

Давайте поговоримо відверто! Скільки часу наші діти проводять за планшетами, телефонами, чи багато вони рухаються?

Сьогодні гіподинамія вважається соціальним захворюванням, нарівні з залежністю від гаджетів та  комп’ютерних ігор.

За статистикою ВООЗ, 60% дорослих і 75% молоді страждають від гіподинамії.

Сучасні діти подовгу сидять на місці – заняття у школі чи садочку, додаткові гуртки, відпочинок вдома з планшетом у руках та низький рівень занять спортом призводять до проблем зі здоров’ям вже у ранньому віці. За статистикою, тільки 10% дітей і 8% дорослих регулярно займаються спортом.  43% вже у 40 років мають зайву вагу.

Без достатнього навантаження м’язи стають слабшими та атрофуються. Зменшується сила та витривалість, з’являються депресія і втомлюваність, знижується здатність до навчання та запам’ятовування нової інформації, порушується обмін речовин. Це означає, що діти, які не займаються спортом, ведуть малорухливий спосіб життя, гірше сприймають та запам’ятовують інформацію та мають складності у навчанні.

Найчастіше причини дитячої гіподинамії носять зовсім інший характер — вони обумовлені неправильним способом життя дитини, у формуванні якого винні батьки. До такого відхилення призводять:

 • зайву вагу аж до ожиріння ;
 • звичка сидіти біля комп’ютера, телевізора, за книгами тривалий час;
 • відсутність прогулянок на свіжому повітрі;
 • повне ігнорування будь-яких фізичних навантажень, починаючи з невеликих доручень по дому, закінчуючи спортом.

Деякі батьки приймають гіподинамію як особливості характеру дитини і дуже в цьому помиляються. Гіподинамія — серйозні порушення в організмі дитини, системи якого недоотримують рухової активності, не розвиваються належним чином. Це негативно позначається на роботі опорно-рухового апарату, дихання, кровообігу, травлення, нервової системи

В поєднанні зі зловживанням гаджетами, гіподинамія є також однією з причин виникнення короткозорості в юному віці.

Наслідком малорухомого способу життя є надмірна вага, що нині зустрічається у кожної 5-ї дитини. Багато батьків не сприймають це за хворобу. Але, у 80% випадків, ожиріння, що виникає у дитинстві, залишається з людиною на все життя. Звідси бере початок цукровий діабет, підвищений артеріальний тиск та інші ризики, пов’язані з цими станами.

У більшості випадків, люди самостійно розвивають гіподинамію, позбавляючи себе щоденних прогулянок, занять спортом і все частіше прикладаючись до дивану. Тільки вони навіть не уявляють, до яких плачевних наслідків це може призвести.

Профілактика гіподинамії. 

Отже, головна профілактика гіподинамії – фізична активність. Рух – це життя, про це повинні пам’ятати абсолютно всі. Починати профілактику гіподинамії потрібно ще з дитинства: дітей слід привчати до ранкової зарядки, активного дозвілля на свіжому повітрі, водити їх на заняття у спортивних секціях. Дітям корисніше обирати ті види спорту, що дають симетричні та змішані навантаження на ліву та праву половини тіла. Це усі ігрові види спорту – футбол, волейбол, баскетбол, а також легка атлетика (біг), плавання, лижі, гребля, тощо. Регулярні заняття спортом сприяють фізичному здоров’ю дитини та її гармонійному розвитку в цілому.

Дорослі теж не повинні про себе забувати: більше гуляти на вулиці, займатися спортом, якщо є така можливість, відвідувати спортзал. За наявності альтернативи завжди треба обирати пішу прогулянку, а не поїздку на автомобілі, кататися на велосипеді, плавати тощо.

До основних заходів профілактики гіподинамії відносяться:

достатня фізична активність;

 • тривалі прогулянки на свіжому повітрі;
 • чергування розумової і фізичної навантаження;
 • своєчасне лікування соматичних захворювань;
 • корекція надмірної ваги;
 • збалансоване харчування;
 • відмова від шкідливих звичок.

Оскільки гіподинамія – це не хвороба, особливого лікування вона не потребує. Позбутися її симптомів можна, змінивши свій спосіб життя. Якщо ж через брак фізичної активності у людини вже з’явилися певні хвороби, лікувати треба вже саме їх.

Тільки та людина, яка веде здоровий спосіб життя, може уникнути наслідків гіподинамії. Будь-ласка, заохочуйте дітей до занять спортом, особливо зараз, адже здоров’я дітей безцінне!

            Бережіть себе! Україна переможе!

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень