Чим небезпечна Краснуха
Краснуха – це заразне інфекційне захворювання вірусної етіології, яке супроводжується збільшенням лімфовузлів, появою висипу і, іноді, симптомів загальної інтоксикації. Найчастіше ним заражаються діти, але є й чимало випадків захворювання серед дорослих. У більшості випадків, захворювання протікає легко.
Вхідні ворота інфекції — верхні дихальні шляхи, вірус проникає до регіональних лімфатичних вузлів, де проходить його розмноження, а звідти спричиняє проникнення в кров(віремію) та може інфіковувати більшість клітин та тканин (наприклад лімфоцити, моноцити, кон’юнктиви, синовіальні оболонки, шийку матки, плаценту).
Шляхи передачі: люди — єдиний резервуар; інфекція передається в основному повітряно-крапельним шляхом, також через безпосередній контакт із контамінованим матеріалом (в основному виділення верхніх дихальних шляхів, також сеча, кров, кал) та через плаценту (вроджена інфекція).
Інкубаційний період та період заразливості: інкубаційний період може тривати від 1 до 23 днів (найчастіше 16–18); висока заразливість під час довшого або частого контакту з хворим (також у безсимптомних випадках) від 7 днів перед і до 6 днів після появи висипання. Інфікування плоду відбувається у період первинної віремії у вагітної — ризик 85–100 %, якщо висипання у вагітної протягом перших 12 тижнів вагітності, 54 % — від 13 до 16 тижнів, 25 % від 17 до 22 тижнів.
Діти із синдромом вродженої краснухи дуже довго виділяють вірус із сечею та через дихальні шляхи, навіть >12 місяців (50 % до 6 місяців, окремі до 2 років).
Продромальні симптоми (тривають декілька днів): погіршене самопочуття, головний біль та біль у м'язах, фарингіт, риніт, сухий кашель, кон’юнктивіт (без світлобоязні), невисока лихоманка, втрата апетиту.
Період висипань: плямисті або плямисто-папульозні, рожеві висипання змінного характеру; спочатку на обличчі (зазвичай спочатку за вухами) та тулубі, через 1–2 дні на кінцівках; на обличчі нагадує висипання під час кору (елементи зливаються), але захоплює також шкіру між складками щік (трикутник Філатова), на тулубі більше подібна до скарлатинозної висипки. Може супроводжуватися свербіжем. Минає через 2–3 дні, не залишає пігментації, може з'явитися незначне злущення шкіри.
Вроджена краснуха — симптоми залежать від тижня вагітності, на якому відбулося інфікування:
1) інфікування на перших тижнях → загибель плода та викидень;
2) інфікування у ІІ або ІІІ триместрі → численні вроджені вади розвитку (чим раніше інфікування, тим значніші зміни, аж до смерті плода включно);
3) інфікування після 22 тижнів вагітності не є небезпечним для плода.
Щеплення проти краснухи внесене до Національного календаря профілактичних щеплень.
В Україні щеплення проти краснухи проводять двічі і використовують при цьому як правило комбіновану вакцину (КПК), якою щеплять також проти епідемічного паротиту і кору:
- в 1 рік вводять першу дозу вакцини;
- в 6 років вводять другу дозу.
Якщо ви або ваша дитина не були щеплені від краснухи, зверніться за консультацією до лікаря.