Городенківська міська громада
Івано-Франківська область, Коломийський район

ЯК ВБЕРЕГТИСЯ ВІД НОРОВІРУСНОЇ ІНФЕКЦІЇ

Дата: 26.06.2023 15:58
Кількість переглядів: 136

 

Фото без опису

Норовірусна інфекція  (інша назва «шлунковий грип») – гостре висококонтагіозне інфекційне захворювання, яке спричинює вірус Норволк. Норовірусна інфекція може спричинити сильне блювання та діарею, які починаються раптово. Норовіруси дуже заразні й найчастіше поширюються в закритих і багатолюдних приміщеннях.

Джерелом норовірусної інфекції  є хвора людина або  вірусоносій (у 10-13% людей інфекція має безсимптомний перебіг). Максимальну концентрацію вірусу в фекаліях виявляють на 1-2-й день хвороби,  виділення вірусу у реконвалесцентів триває впродовж 5-47 днів. Людина може бути заразною до 1,5 місяця після одужання, що і обумовлює активне зараження оточуючих та епідемічну небезпеку.

Основний механізм передачі - фекально-оральний, який реалізується контактно-побутовим (через немиті руки, предмети побуту, посуд тощо), харчовим (при вживанні немитих овочів або фруктів, також найбільш небезпечними є морепродукти та інші продукти при недостатній термічній обробці) і значно рідшим водним шляхами передачі інфекції.  

Норовірусна інфекція вражає всі вікові групи. Найбільш небезпечний норовірус для дітей,  осіб літнього віку та пацієнтів з ослабленою імунною системою, які  є групою ризику. 

Норовіруси досить резистентні і мають високу стійкість щодо фізичних і хімічних чинників, можуть довгостроково, більше 28 днів,  зберігати свої інфекційні властивості на різних видах поверхонь. Вологе прибирання із звичайними миючими та спиртовмісними засобами не забезпечує знищення вірусу. Вірус стійкий до висихання, заморожування, нагрівання до 60 градусів.  Проте, ці віруси швидко гинуть  під час обробки хлорвмісними дезінфікуючими засобами.

Інкубаційний період (від моменту зараження до появи симптомів) триває від 10 до 72 годин. Хвороба починається на тлі повного здоровя, гостро. Першим клінічним проявом є  нудота, гострі приступи багаторазового блювання, спазми в животі, потім у продовж 6-8 годин підвищується температура тіла частіше до 37,5-38*С. Рідкі водянисті випорожнення з’являються через 6-18 годин від початку блювання, спостерігаються явища метеоризму, біль у животі без чіткої локалізації.  У дітей головним чином переважає блювання, а у дорослих – діарея. Симптоми інтоксикації проявляються загальною слабкістю і блідістю шкірних покривів. Можуть спостерігатися сонливість, млявість, головний біль, загальна слабкість, гарячка і біль у м’язах, у половини випадків розвивається тяжке зневоднення. Симптоми можуть тривати кілька днів  і якщо ігнорувати і не боротися із зневодненням організму, то це може мати небезпечні наслідки для життя.

Щоби запобігти норовірусній інфекції необхідно:

- споживати  безпечну їжу (ретельно вимиті овочі і фрукти,  термічно обробляти продукти харчування, особливо - морепродукти);

- вживати  воду гарантованої якості та напоїв;

- одним із найбільш ефективних способів попередження хвороби залишається дотримання правил особистої гігієни (миття рук з милом перед приготуванням та вживанням їжі, після відвідування туалету, після повернення з вулиці тощо);

- дезінфікувати поверхні, які могли бути забруднені;

- залишатися вдома, коли захворіли, і протягом двох днів після зникнення симптомів;

- уникати приготування їжі для інших під час хвороби та протягом двох днів після зникнення симптомів.

 

 Памятайте! При появі перших ознак хвороби звертайтеся за медичною допомогою! 

 

Підготувала помічник лікаря-епідеміолога

Снятинського відділу

Коломийського районного відділу

ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»                                           Надія ОСТАФІЙЧУК                              


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень