Городенківська міська громада
Івано-Франківська область, Коломийський район

Вітрянка (вітряна віспа)

Дата: 29.08.2023 10:25
Кількість переглядів: 287

Фото без опису

Вітряна віспа – це гостре інфекційне захворювання, що переважно уражає дітей. Вітрянка є найбільш поширеним інфекційним захворюванням у дитячому віці. За оцінками, до 95 % населення інфіковані. 

Збудником є вірус вітряної віспи та оперізувального герпесу (Varicella Zoster Virus, VZV), тому, як і всі інші віруси герпесу, після хвороби зберігається в організмі все життя, викликаючи в дорослому віці оперізувальний герпес (оперізуючий лишай). Після захворювання формується пожиттєвий імунітет, повторні випадки вітрянки вкрай рідкісні та потребують додаткової уваги з боку медиків.

Основним джерелом інфекції є хворий на вітряну віспу. Ще одним джерелом інфекції може бути хворий на оперізувальний герпес.

Вірус передається повітряно-краплинним шляхом і з потоком повітря на відстань кількох десятків метрів – звідси й назва вітряна віспа. Також, заразним є вміст пухирців. Якщо на недугу захворіє одна людина, то до 90% оточення без імунітету до неї також інфікуються.

Хвора людина стає заразною за 1–2 дні до появи характерного висипу і перестає заражати тільки тоді, коли всі пухирці (везикули) висохнуть і струпи повідпадають, що триває близько тижня. Загалом період заразності триває 10-12 днів.

З моменту потрапляння вірусу в організм людини до появи перших симптомів захворювання може пройти від 11 до 21 дня, найчастіше – 14-16 днів (у людей із ослабленим імунітетом він може бути подовжений до 35 днів).

Не виключена можливість передачі вірусу через плаценту від матері до плоду, що може спричинити вади розвитку, на щастя, це трапляється вкрай рідко.

Зазвичай, хворіють діти до 14 років (найчастіше – 2-4 років) в дитячих колективах, проте, хвороба може поширюватися і на дорослих. Для вітряної віспи характерна осінньо-зимова сезонність, що пояснюється тіснішим контактуванням дітей під час відвідування дитячих садків і шкіл.

Захворювання починається з лихоманки, болю голови, нездужання, втрати апетиту, підвищення температури тіла (37,1 - 38,0). На такому тлі або й без будь-яких передвісників на шкірі з'являється висип. Не одночасно, а декількома "поштовхами" почергово утворюються плямипапули, за якими слідують везикули, які висихають у пустули. Висипання з'являються на голові (також на волосяній частині голови) та тулубі, потім на плечах, наприкінці на нижніх кінцівках. Інтенсивність різна — від декількох до кількох сотень елементів. Це супроводжується сильним свербінням шкіри. Розчухування може стати причиною суперінфекції елементів висипу з подальшим утворенням рубців. Також, висип можливий на слизовій оболонці ротової порожнини, носоглотки, гортані, статевих органів, а також на кон’юнктивах і рогівці (дрібні виразки).

      У дітей ускладнення виникають дуже рідко, як правило, хвороба проходить безслідно. Проте, інколи можливі наступні ускладнення з боку різних органів та систем:

  • запалення верхніх дихальних шляхів – ларинготрахеобронхіт, пневмонія;
  • ураження нервової системи – енцефаліт, менінгоенцефаліт, мієліт, параліч лицьового нерва;
  • бактеріальні ускладнення – бульозна стрептодермія, флегмона, абсцес, лімфаденіт, стоматит, кератит, сепсис;
  • розлади внутрішніх органів.

    Ускладнення виникають через особливості організму хворої людини, або при несвоєчасному зверненні до лікаря.

Вірус вітряної віспи не володіє високою стійкістю до навколишнього середовища. Знезаразити від нього приміщення можна за допомогою ультрафіолету або високої температури. Хворого слід негайно ізолювати, в дитячих установах при виявленні одиничного випадку захворювання необхідно встановити карантин.

    Яким би несерйозним захворюванням не здалася вітряна віспа, профілактика обов'язково повинна проводитися. В якості ефективної профілактики захворювання використовується вакцинація.

Експерти по контролю і профілактиці захворювань (CDC) в США стверджують, що вакцина забезпечує повний захист від вірусу вітряної віспи 98% людей, які отримали обидві рекомендовані дози. Вакцинація дітей проти вітряної віспи є в календарях щеплень Німеччини, Італії, Іспанії, Франції, Японії, країн Південної Америки, Канади, Австралії, Південної Кореї, Тайваню та інших країн Тихоокеанського регіону

   Відповідно до розділу ІІІ «Рекомендовані щеплення» наказу МОЗ України від 16.09.2011 №595 «Про порядок проведення профілактичних щеплень в Україні та контроль якості й обігу медичних імунобіологічних препаратів» (із змінами та доповненнями) з метою профілактики вітряної віспи насамперед вакцинують такі групи населення:

  • здорові діти, які досягли 12-місячного віку і не хворіли на вітряну віспу;
  • діти під час вступу до дитячого дошкільного закладу та школи, які раніше не хворіли на вітряну віспу;
  • працівники охорони здоров’я та освіти, які мають високий ризик інфікування і не хворіли на вітряну віспу.

При появі будь-яких ознак, зазначених вище, не займайтеся самолікуванням – звертайтеся до лікаря. Бережіть себе та будьте здорові!

 

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень