Знову про Сказ
З приходом осені на городенківщині знову дала знати про себе така небезпечна хвороба як сказ. Так впродовж вересня зареєстровано випадок сказу у корови в с.Слобідка та випадок сказу в собаки у с. Вікно. Тай статистика останніх двох років по сказу не дає підстав для оптимізму…
В листопаді 2022року зареєстровано випадок сказу у корови в одному із сіл Рашківського старостинського округу на території Городенківської громади. Внаслідок захворювання на сказ корова загинула, а троє контактних людей отримують щеплення проти сказу.
В середині квітня 2021 року в с. Чортовець Городенківської територіальної громади Коломийського району у одному з приватних обійсть був виявлений сказ у собаки.
У травні та жовтні 2021року зареєстровано по одному випадку сказу в собак у різних господарів в м.Городенка на вулицях Богуна та Заводській.
Також у листопаді 2021 виявлено лаболаторно підтверджений випадок сказу собаки у с.Острівець.
Це свідчить про активну циркуляцію вірусу сказу в природі і можливу передачу цього захворювання від диких тварин до свійських, а також до людини.
Тому є необхідність ще раз нагадати про цю смертельно небезпечну вірусну інфекційну хворобу. Сказ(англійська назва рабієс) або гідрофобія належить до інфекційних захворювань збудником яких є вірус. Вірус сказу може вражати як тварин так і людей. Він вражає нервову тканину тварин і людей. Передається збудник сказу при укусі або ослюненні від хворої до здорової тварини або людини. Тому інкубаційний період може коливатися від 7 днів до 1 року, що залежить від місця укусу(ослинення). Наприклад якщо укус був у п’ятку, то інкубаційний період може бути до року, а якщо укус був в голову, то інкубаційний період скорочується до 7-11 днів. Вірус мігрує по нервовим шляхам в центральну нервову систему де викликає запалення мозку(енцефаліт), який закінчується смертю пацієнта.
У тварин захворювання на сказ може проявляється насамперед зміною поведінки, спочатку тварина втрачає апетит, погано реагує на команди господаря, може роздирати рану в місці укусу, їсти неїстівні предмети. Потім тварина стає агресивною, втрачає страх, тікає з дому і нападає безпричинно на тварин і людей наносячи їм покуси. Період збудження може тривати 4-5 днів, а на 7-8 день хвороби тварина гине.
У людини захворювання на сказ починається з періоду передвісників, який проявляється онімінням в місці укусу, підвищеною збудливістю, підйомом температури тіла до 39-40 градусів за Цельсієм. Після цього починається період збудження, який проявляється нападами задухи через спазми жувальних і дихальних м’язів. Людина не може пити воду, стає агресивною. Закінчується хвороба періодом паралічів з посиленим слиновиділенням. Сказ закінчується смертю хворого. У випадку сказу хворобу неможливо вилікувати, а її можна попередити шляхом введення в організм людини антирабічної вакцини. Тому, щоб уникнути захворюванню на сказ необхідно виконувати слідуючі умови:
- Уникайте спілкування з дикими або бродячими свійськими хижими тваринами;
- Якщо вас покусала(ослюнила) тварина то рану необхідно ретельно промити водою з милом і негайно звернутися до лікаря;
- Тільки лікар вирішить чи необхідно вам проводити щеплення проти сказу та для профілактики правцю;
- Якщо тварина яка нанесла укус відома то її не треба вбивати, а необхідно інформувати ветеринарних працівників для встановлення за тваринною 11 денного спостереження.
- При призначенні антирабічних щеплень необхідно отримати повний їх курс і дотримуватись режиму прописаного лікарем;
- Домашніх собак і котів необхідно щепити проти сказу профілактично, особливо це стосується мисливських собак;
- Якщо ви мисливець, то знімати шкіру забитих хижих тварин і розробляти тушку необхідно з використанням засобів індивідуального захисту (гумові рукавиці, лицева маска, захисні окуляри). Ножі та інші інструменти після роботи треба ретельно промивати та дезінфікувати.