Недопущення нещеплених дітей до школи не порушує їхні права, — Івано-Франківський обласний ЦКПХ
Наразі в Україні функції управління програмами з імунізації на рівні регіонів покладено на обласні Центри контролю та профілактики хвороб (ЦКПХ). Тож редакція Національного порталу з імунізації продовжує цикл інтерв’ю з фахівцями Центрів.
За винятком географічних особливостей (гірської, подекуди важкодоступної місцевості) Івано-Франківська область має приблизно такі ж виклики у сфері вакцинації, як і інші регіони. Це, насамперед, низька обізнаність населення щодо ризиків інфекційних хвороб та можливостей вакцинації, міграція дитячого населення через війну та перебої із поставками вакцин. Із запитаннями про те, як все це вплинуло на відсоток охоплення дитячого населення щепленнями за Національним календарем, і як область планує збільшувати цей відсоток, Національний портал з імунізації звернувся до обласного ЦКПХ. Відповіді на наші запитання надавали генеральний директор ДУ «Івано-Франківський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України», головний державний санітарний лікар області Руслан Савчук та начальник відділу імунопрофілактики Центру Марта Локатир.
Який наразі рівень охоплення щепленнями дітей в Івано-Франківській області?
Почнемо з БЦЖ. У 2023 році в умовах пологових стаціонарів було вакциновано 81,4% малюків (по Україні — 83,5%) за необхідних 95%. У першому півріччі 2023 в області спостерігався дефіцит вакцини. Після тривалої перерви в червні регіон отримав 18 700 доз вакцини БЦЖ як гуманітарну допомогу. Рівень вакцинації дітей віком 1 рік і старші, які не були своєчасно щеплені, становить 21% (проти 37,5% по Україні). Пов’язуємо це з недостатністю або відсутністю спостереження сімейних лікарів за цими дітьми. На жаль, така ситуація в майбутньому може призвести до зростання кількості випадків захворювання на туберкульоз, зокрема серед дітей.
Схожа ситуація зі щепленнями новонароджених від гепатиту В — 86,6% (по Україні —88,6%). Об’єктивною причиною того, що вакцинацією не було охоплено 95% дітей, був дефіцит вакцини у 2023 році.
Також від червня 2023 року область не отримувала вакцину проти Hib-інфекції. Тож рівень вакцинації дітей до 1 року становить 62,6% (середній показник по Україні — 86,4%).
Недостатнім залишається рівень охоплення щепленням проти кашлюку, дифтерії та правця дітей до 1 року – 74,6%, хоча вакциною АКДП, АДП та АДПм область забезпечена в достатній кількості.
Щодо вакцинації проти поліомієліту, то за цим показником Івано-Франківська область посідає п’яте місці в Україні за охопленням Поліо-3 до 1 року — 87,2%
Також гарних показників вдалося досягнути в охопленні щепленнями проти кору,
епідпаротиту та краснухи — 83,0% першою дозою до 1 року і 95,8% другою дозою у віці 6 років. Суттєво покращити ситуацію із захистом від цих хвороб допомогла ініційована МОЗ України catch-up кампанія з вакцинації.
Чи достатньо вакцин у регіоні для вакцинальної кампанії 2024 року?
На щастя, станом на сьогодні, вакцини проти 10 інфекційних захворювань за Національним календарем в області є в достатній кількості. У кімнаті для зберігання імунобіологічних препаратів і вакцин наразі знаходиться 25% від потреби на 6 місяців. Також у достатній кількості є вакцини, анатоксини та імуноглобуліни проти інфекційних
захворювань з високим рівнем летальності — сказу, правця, ботулізму.
Як війна вплинула на планування та реалізацію вакцинальної кампанії в регіоні?
Ми спостерігаємо, як через внутрішню і зовнішню міграцію змінилась вікова структура
дитячого населення регіону і наскільки суттєво зменшилась кількість дітей, які підлягають вакцинації за Календарем щеплень.
20 054 дітей від початку війни перебувають за кордоном, з них майже половина —
дошкільники. У зв’язку з цим проводилась корекція планування вакцинальної кампанії на 2023 рік. У той же час, слід зазначити, що серед ВПО 96% дітей вже мали щеплення за віком.
Чи діють в Івано-Франківській області місцеві програми із впровадження рекомендованих щеплень?
Щеплення проти перерахованих інфекцій, на жаль, сьогодні можна отримати лише в
приватних медичних кініках та центрах. Коли будуть внесені зміни та доповнення до Наказу МОЗ від 16.09.2011 року №595, а отже і до Календаря щеплень, то вакцинацію проти вітряної віспи, пневмококу тощо можна буде отримати за державний кошт.
Які методи підвищення рівня охоплення населення щепленнями є найбільш ефективними та доцільними для Івано-Франківської області?
Бачимо, що велику роль у збільшенні відсотка вакцинації відіграє якісна комунікація працівників центрів первинної медико-санітарної допомоги з батьками, а також із керівниками громад та закладами освіти. Саме це спонукало нас розпочати тісну співпрацю з командою проєкту USAID «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я» та ГО «Коаліція за вакцинацію». В межах ініціативи вже проведено понад 20 інформаційно-просвітницьких зустрічей з питань вакцинації.
Також хороші результати показали брендовані вакцинальні автобуси «Вакцинація на захисті вашого здоров’я». Так, за 9 місяців 2023 року після започаткування програми «День здоров’я» було здійснено понад 50 виїздів у населені пункти Івано-Франківської області, включно з найбільш віддаленими. У результаті було щеплено проти COVID-19 1500 мешканців області, проти дифтерії та правця — 890 осіб. Було роздано на місцях 22 тисячі брошур і буклетів. А навчальні заклади області отримали 6 тисяч казок-розмальовок «Казка про те, як стати супергероєм», 20 тисяч брошур «Відповіді на складні питання батьків про вакцинацію» і більше 46 тисяч буклетів та наліпок «Національний портал з імунізації».
Регулярні та широкі роз’яснювальні кампанії відчутно впливають на відсоток охоплення вакцинацією як дітей, так і дорослих.
В Україні триває дискусія щодо жорсткої заборони доступу до очного навчання для дітей, не вакцинованих за віком. Яка позиція Івано-Франківського ЦКПХ щодо цього?
Недопущення нещеплених дітей до школи не порушує їхні права — такі діти можуть здобувати освіту за індивідуальною формою навчання. Важливо розуміти, що ці заходи носять захисний, а не каральний характер.
Метою імунізації є захист кожної дитини від серйозних захворювань, що у більшості
випадків досягається повним дотриманням графіку щеплень. Ті, кому протипоказані
щеплення за станом здоров’я, опосередковано захищені, доки в суспільстві підтримується необхідний рівень охоплення вакцинацією — 95%, Тож коли політики добровільної вакцинації недостатньо для досягнення та підтримання колективного імунітету, або колективний імунітет не допомагає через природу захворювання (наприклад, у випадку з правцем), місцеві органи влади можуть обґрунтовано запровадити політику обов’язкової вакцинації з метою досягнення належного рівня захисту.
Підготовка до школи — це не тільки про те, що треба купити зошити та щоденники. Це, насамперед, про здоров’я. У колективі невакцинованих дітей інфекція поширюється дуже швидко. І саме тому щоразу з початком навчального року кількість хворих на інфекційні хвороби різко зростає. У цьому році ми хочемо запобігти цьому. І нам потрібна допомога батьків. Вакцинуйте своїх дітей, щоб захистити їх!
Спілкувалась Анна Мячина, PR-менеджерка проєкту “Розбудова стійкої системи громадського здоров’я” від ГС “Коаліція за вакцинацію”