Борщівник Сосновського та методи боротьби з ним
Дата: 09.04.2024 15:37
Кількість переглядів: 203
Борщівник Сосновського – це багаторічна рослина родини зонтичних з 2-річним циклом розвитку. Рослина в перші роки не видає пагона, росте в вигляді листя в кущі та збільшує кореневище, на 2-3 рік з’являється трубчатий пагін із декількома суцвіттями. Перецвівши, рослина гине. Скошена рослина, яка не відцвіла, дає пагін на наступний рік, і може жити протягом багатьох років допоки не відцвіте.
Розмножується переважно насінням. Воно легко поширюється з допомогою вітру і води, проростає неодночасно. Деяке насіння борщівника може проростати через 5-6, або навіть через 12-15 років. Одна рослина може давати 15-20 тисяч життєздатного насіння. Борщівник – морозо - і холодостійка рослина (під снігом витримує морози до -40°С), добре витримує приморозки до - 10°C і спеку до +37°C. Витримує затоплення до 30 днів. Вимогливий до світла, погано переносить затінення та покривні посіви. Борщівник має алелопатичні (пригнічує ріст і розвиток) властивості і здатний витісняти місцеві види рослин, включаючи хвойні дерева.
Борщівник Сосновського утворює загрозливі зарості на берегах річок і потічків, узбіччях доріг. Він поширений також на деградованих пасовищах і покинутих полях, пустирях, сміттєзвалищах, часто росте у населених пунктах у парках і навіть, на клумбах.
Методи боротьби з борщівником Сосновського.
Оранка декілька разів за вегетаційний період (через кожні 3-4 тижні, починаючи з моменту відростання борщівника) продовж від 2-3 до 5-7 років.
Плоскорізний обробіток – підрізування коренів на глибині 5-10 см.
Косіння після періоду цвітіння і не пізніше, як через 2-3 тижні після першого косіння. Скошування тільки один раз в середині цвітіння лише сприятиме подальшому розмноженню рослин.
Обрізування квіток у період бутонізація-початок цвітіння.
Спалювання насіння борщівника саме в період його дозрівання.
Індивідуальний спосіб з використанням ручної лопати – рано навесні потрібно зрізати (зрубати) точку росту борщівника нижче кореневої шийки.
Якщо зрубати вище – на корені залишаться сплячі бруньки, які підуть у ріст. Дрібні однорічні сходи борщівника легко знищити прополюванням.
Обробка гербіцидами гліфосатної групи (використання препаратів на основі ізопропіламінної солі гліфосату, калійної солі гліфосату з додаванням гербіцидів з діючою речовиною 2,4 Д та її похідними, з обов’язковим додаванням прилипачів та інших дозволених, відповідно до «Переліку пестицидів і агрохімікатів дозволених до використання в Україні».
За даними Прикарпатської державної сільськогосподарської дослідної станції інституту сільського господарства Карпатського регіону НААН, ефективною є бакова суміш гербіцидів: Зернодар в.г. (д.р. трибенуронметил 750 г/кг) з нормою витрати препарату 0,04 кг/га + Чистопол в.р.к. (д.р. ізопропіламінна сіль гліфосату 480 г/л) з нормою витрати препарату 10 л/га + Хлібодар с.е. (д.р. 2,4 Д етилгексиловий ефір 596 г/л метсульфурон-метил 6 г/л) з нормою витрати 1,5 л/га + ПАР Корона р. (д.р. фосфат ефір 30%) з нормою витрати 0,4 л/га.
Слід зазначити, що проведення обробки рослин гербіцидами на початку дозрівання насіння є менш ефективним. Часті та інтенсивні обробки будуть ефективними для генеративних рослин, починаючи з моменту розвитку генеративного пагона і лише до початку цвітіння. Після першої обробки і знищення вегетативної маси на цій же площі необхідне проведення повторної обробки для знищення сходів борщівника.
Не рекомендується!
Скошувати борщівник в період закінчення цвітіння і початку зав'язування плодів, тому що це не матиме ефекту, якщо тільки скошені рослини не будуть знищені відразу після скошування.
Залишати скошений борщівник покинутим на місці. Навіть насіння у фазу воскової стиглості борщівника здатне дати сходи.
Скошування борщівника у період осипання насіння з рослин, особливо у вітряну погоду.
Восени виконувати оранку на полях, зарослих борщівником, бо це буде сприяти нагромадженню насіння в грунтi.
Зважаючи на те, що при контакті борщівник Сосновського спричиняє опіки, – всі роботи з його знищення слід проводити в захисному одязі.
При роботі із засобами захисту рослин необхідно дотримуватися загальноприйнятих Державних санітарних правил ДСП 8.8.1 та правил особистої безпеки.