Захист посадкового матеріалу картоплі
Картопля для населення України це - другий хліб,ми вирощуємо сотні сортів тож мусимо подбати про її захист і смакові якості. Однією з головних умов отримання високих урожаїв бульб картоплі є використання якісного посадкового матеріалу. Зниження урожайності картоплі може відбуватись із-за негативного впливу шкідників та збудників хвороб, тому до посадкового матеріалу ставляться особливі вимоги, які регулюються державними стандартами.
Невчасно проведені заходи щодо захисту картоплі від шкідливих організмів можуть призвести до втрати більше третини урожаю. Серед шкідників картоплі найбільш шкідливим є – колорадський жук (Leptinotarsa decemlineata Say.). Пошкоджують картоплю імаго та личинки цього фітофага від появи сходів культури. Розвиток колорадського жука можливий за досить широкого діапазону температур та вологості середовища, що призводить до значного його поширення та високої шкідливості. Проведення захисних заходів дозволяє захистити насадження картоплі від цього шкідника, проте невчасне або неефективне їх проведення може знизити урожайність бульб на 50–80%. Обсяг утрат урожаю залежить від низки факторів, серед яких: погодні умови вегетаційного сезону, чисельність шкідника, стан і фаза розвитку рослин, рівень стійкості сорту та інше. Також погіршуються і якісні показники урожаю, зокрема зменшуються розміри бульб, їх кількість, а також знижується вміст білку і крохмалю в них.
Збудники хвороб можуть розвиватись екзо- та ендогенно в насіннєвих бульбах, ґрунті та на рослинних рештках і спричиняти ураження молодих паростків картоплі. Фітопатогенний комплекс на картоплі характеризується домінуванням збудників грибних хвороб, зокрема фітофторозу (Phytophthora infestans (Mont.) de Bary), парші звичайної (Streptomyces scabies Waks. et Henr.), ризоктоніозу (Rhizoctonia solani Khn.), фузаріозу (Fusarium solani Appl. et Wr.). Вищеназвані хвороби розвиваються на вегетативній поверхні картоплі, а також на бульбах. Уражені збудниками хвороб , бульби потрапляють у насіннєвий матеріал і стають першопричиною раннього та швидкого розвитку захворювань. Саме тому виникає необхідність захисту насіннєвої картоплі. Використання протруйників у системі захисту картоплі від шкідників та збудників хвороб сприяє підвищенню врожайності та якості бульб. Комбінована дія протруйників сприяє зниженню чисельності шкідників та розвитку хвороб, ще з початкових етапів вирощування, та має досить довготривалий ефект. Збудники грибкових хвороб, які містяться на бульбах, усередині посадкового матеріалу та у ґрунті, можуть завдавати значної шкоди молодим проросткам картоплі й саме тому проти них спрямоване проведення передсадивної обробки бульб препаратами. Протруєння бульб картоплі хімічними препаратами сприяє зниженню пошкодження сходів картоплі шкідниками та ураження хворобами на 30% і більше, а приріст урожаю може становити від 10 до 25%. Хоча застосування протруйників також не виключає подальше застосування фунгіцидів протягом вегетацій, проте воно сприяє покращенню якісних показників бульб картоплі й підвищенню врожайності. Використання фунгіцидних протруйників ефективне проти сріблястої парші, горбкуватої парші, фомозу, фузаріозу, ризоктоніозу, фітофторозу, альтернаріозу .Сучасний ринок представлений протруйниками як хімічного так і біологічного походження:
Хімічні протруйники-Престиж (10 мл на 10 кг картоплі),СелестТоп ( 10 мл на 10 кг картоплі),Табу (3-4 мл на 10 кг картоплі),Максим (7,5 мл на 10 кг картоплі),Шедевр(5мл на 10 кг картоплі),Тирана (6 мл на 10 кг картоплі),Тексіо Велум(10мл на 10 кг картоплі),Шедевр (7 мл на 10 кг картоплі) ці протруйники розвести в 100-200 мл води і обробити посадковий матеріал.
Біологічні протруйники - Біокомплекс БТУ(10-25 мл на 10 кг картоплі),Фітохелп (10мл на 10 кг картоплі),Віплант(2 мл на 100 кг картоплі),Фітоцид(10 мл на 10 кг картоплі) розвести в 100-200 мл води і обробити посадковий матеріал.