Ротавірусна інфекція. Як захиститися
Ротавірус є найпоширенішою причиною спорадичної, важкої, зневоднювальної діареї у маленьких дітей у всьому світі (найчастіше у дітей віком від 3 до 15 місяців).
Ротавірус (РВ) – дуже заразний вірус, який викликає діарею. До розробки вакцини більшість дітей були інфіковані вірусом принаймні один раз до 5 років.
За даними великих міжнародних досліджень, провідне місце у структурі гострих кишкових інфекцій (ГКІ) належить ротавірусній інфекції (РВІ), захворюваність на яку вища, ніж на такі поширені інфекції, як сальмонельоз і дизентерія. У структурі ГКІ встановленої етіології питома вага РВІ становить від 9 до 73%.
Ротавірус відносно стійкі у навколишньому середовищі.
Джерелом РВІ є інфікована людина (хворий чи вірусоносій). Найчастіше джерелом для дітей раннього віку є інфіковані РВ матері; інфікування дорослих та дітей старшого віку відбувається при контакті з хворими дітьми або дітьми-вірусоносіями, які відвідують дитячі колективи. Тривалість виділення РВ залежить від імунореактивності організму хворого та наявності в нього супутньої хронічної патології. Описані випадки виділення цього етіологічного чинника протягом 14–50 днів.
Шляхи передачі ротавірусної інфекції — повітряно-крапельний (під час кашлю та чхання вірусоносія або хворого) та фекально-оральний (через забруднену шкіру рук, а також забруднені ротавірусом воду та продукти харчування).
Захворювання реєструють протягом року, при цьому 60–93% випадків припадає на найхолодніші періоди (згідно статистичних даних найбільшу кількість хворих реєструють з листопада по квітень).
Для ротавірусної інфекції характерним є гострий початок: різке підвищення температури тіла, нудота, біль і бурчання в животі, блювання, сильний пронос, водянисто-пінисті випорожнення яскраво-жовтого кольору. Діарея може тривати від 5 до 7 днів.
Також захворювання може проявлятися як ГРВІ: нежить, почервоніння в горлі, біль при ковтанні, попри те, що це виключно кишкова інфекція й не має жодного стосунку до вірусів респіраторної групи. У дитини, яка контактувала з ротавірусом, симптоми можуть проявитися вже через 2 дні.
Негайно зверніться до лікаря, якщо у вашої дитини:
- надмірна сонливість або надто тривалий сон;
- часте блювання;
- менше бажання пити рідину;
- випорожнення чорного кольору або в них є кров чи гній;
- будь-яке підвищення температури тіла в дитини молодше 6 місяців;
- висока температура тіла більше 24 годин у дитини старше 6 місяців.
Через блювання та діарею вашій дитині може не хотітися їсти або пити. Це може призвести до зневоднення, що є небезпечним для життя.
Симптоми зневоднення:
- занепокоєння;
- плач без сліз;
- невелике сечовипускання або сухі підгузки;
- запаморочення;
- сухість у роті та горлі;
- сильна сонливість;
- бліда шкіра;
- запалі очі.
Схожі симптоми спостерігаються і у дорослих, але вони зазвичай менш виражені.
Основними методами профілактики ротавірусної інфекції є вакцинація та дотримання правил особистої гігієни (дане захворювання відноситься до "хвороб брудних рук"). Неспецифічна профілактика полягає в дотриманні правил особистої гігієни.
Овочі та фрукти необхідно ретельно мити, а під час епідемічного періоду рекомендується обдавати їх окропом. Для пиття та приготування їжі варто використовувати тільки кип’ячену воду. Особливу увагу потрібно приділяти якості молочної продукції: не можна вживати продукти сумнівного походження і з вичерпаним терміном придатності.
Вакцина захищає від ротавірусних гастроентеритів і розвитку тяжких форм захворювання. ВООЗ рекомендує вводити першу дозу ротавірусної вакцини якомога швидше після 6-тижневого віку. В Україні щеплення проти ротавірусної інфекції відносять до рекомендованих, тобто вакцинуватися можна власним коштом.
Бережіть свою здоров’я та здоров’я ваших дітей!