ВІСПА МАВП
Віспа мавп. Випадки в країнах, симптоми та шляхи передачі
За останній тиждень на континенті Африка різко зросла кількість випадків мавпячої віспи. Хворобу виявили мінімум в 13 африканських країнах. Вірусна інфекція mpox, також відома як віспа мавп, швидко поширюється в африканських країнах. Найбільший відсоток захворювання в Демократичній Республіці Конго, звідки й розпочався спалах захворювання з поширенням ендемічного штаму, відомого як Clade I.
За даними ВООЗ, станом на зараз спалахи віспи мавп виявлено у п'яти країнах Африки - Бурунді, ЦАР, ДР Конго, Нігерії та Руанді. І кожен з цих спалахів повʼязаний з епідемією в Конго. У порівнянні з серпнем 2023 року, зараз кількість випадків захворювання зросла на 160%, а смертність на 19%.
Новий варіант Clade Ib імовірно легше поширюється через звичайні тісні контакти, особливо серед дітей. З даних Агентства охорони здоров'я Африканського союзу лише за минулий тиждень зареєстровано 1200 нових нових випадків вірусної інфекції mpox, включаючи небезпечний варіант Clade Ib. Загалом від початку 2024 року було зареєстровано понад 18 тис. випадків зараження у 12 країнах Африканського союзу. Як наслідок, понад 500 людей померли.
Симптоми зазвичай з'являються через 6-13 днів після інфікування і проявляються у вигляді лихоманки, болю голови і в м’язах, висипу, виразок.
Вірус віспи мавп схожий з натуральною віспою людини - хворобою, яка була повністю викоренена в 1980 р. Хоча віспа мавп протікає набагато легше, вона може привести до фатального результату.
Вірус віспи мавп передається через тісний контакт, такий як сексуальні стосунки, контакт "шкіра до шкіри" або дихання на невеликій відстані. Одним з можливих факторів ризику є вживання в їжу м'яса інфікованих тварин (африканська білка, гамбійський щур, мавпи) без належної термічної обробки. Передача інфекції може також відбуватися при інокуляції або через плаценту (вроджена віспа мавп).
Найчастіше вірус зустрічається у тропічних лісах Західної та Центральної Африки, де щороку реєструються тисячі випадків.
У 2022 році під час глобального поширення віспи переважну більшість пацієнтів становили геї та бісексуальні чоловіки. Тоді вірус здебільшого поширювався через тісний контакт, зокрема статевий. Зараз ситуація на африканському континенті частково схожа, хоча до всього додались ще й діти до 15 років. На них припадає понад 70% випадків віспи та 85% смертей у Конго.
15 серпня 2024 року Всесвітня організація охорони здоров'я підтвердила випадок інфікування пацієнта у Швеції новим штамом вірусу mpox — Clade Ib, зазначивши, що зараження відбулося в Африці. Штам Clade Ib, виявлений у Швеції, є більш серйозним варіантом вірусу віспи мавп. Він викликає тяжчий перебіг хвороби та має вищий рівень смертності, ніж інші відомі штами.
В Україні нині не зафіксували випадків віспи мавп.