Бруцельоз небезпечна інфекційна хвороба
Бруцельоз — інфекційне захворювання у людей, спричинене мікроорганізмами роду Brucella, яке передається контактним шляхом від тварин-носіїв збудника (великої рогатої худоби, овець, кіз, свиней, кролів, оленів) чи їх інфікованими продуктами або тканинами. Хвороба має схильність до хронічного рецидивного перебігу з переважним ураженням органів руху та опори, нервової і сечостатевої систем організму.
Загалом відомо близько десяти видів цих бактерій, однак для людини головну небезпеку становлять чотири: Brucella melitensis (передається від кіз та овець), Brucella abortus bovis (велика рогата худоба), Brucella suis (свині), Brucella canis (собаки).
Від однієї людини до іншої Бруцельоз не передається, організм людини — епідеміологічний тупик. Інфікування людини відбувається переважно аліментарним шляхом, рідше контактним або аерогенним. Ці механізми передачі інфекції діють у разі контакту з хворими тваринами та їх виділеннями (сечею, калом), з м’ясом, молоком, вовною, шкірою та іншою сировиною, при наданні допомоги під час пологів хворим тваринам, при вживанні в їжу некип’яченого молока і сирих молочних продуктів, а також м’яса, при вдиханні частинок пилу під час стриження хворих овець або прибирання приміщень.
Симптоми бруцельозу дуже різноманітні. Найчастіше хвороба починається гостро, з підвищення температури тіла до 39–40°С, супроводжується ознобом, рясним потовиділенням, слабкістю, болем у м’язах , а також обмеженням рухливості суглобів.
Проте хвороба може розвиватися і поступово. У цьому випадку характерна субфебрильна температура (37,1–38 °С), безсоння, зниження апетиту, головний біль і дратівливість. Суглоби і м’язи також болять, але біль не гострий. Лімфатичні вузли збільшуються. Згодом температура підвищується, і всі симптоми посилюються. Ці прояви то стихають, то знову повертаються упродовж 3–4 тижнів.
Поширені симптоми бруцельозу:
- порушення сну, головний біль;
- закреп;
- зниження (відсутність) апетиту;
- болі у м’язах та суглобах;
- загальна слабкість, депресія ;
- озноб та лихоманка;
- підвищене потовиділення , сухість у роті ;
- брадикардія.
Часто бруцельоз спричиняє алергічні захворювання — висипи, дерматити. Також уражається опорно-рухова система — розвиваються артрити, синовіти, бурсити, ураження нервової системи проявляються невритами (наприклад, лицьового або слухового нерва), неврозами та ішіорадикулітами.
Лікують бруцельоз у стаціонарі. Для цього застосовують антибіотики, антигістамінні препарати, седативні засоби.
Аби вберегти себе від інфікування бруцельозом:
- не вживайте сире молоко та молокопродукти;
- споживайте продукти лише відомого походження;
- споживайте м’ясо тільки після термічної обробки;
- вживайте лише пастеризоване або кип’ячене молоко;
- • не купуйте молочні та м’ясні продукти на стихійних ринках.
Бережіть себе , дбайте про здоров’я рідних та близьких !