Будемо жити та стверджуватися – така доля нашої нації
Дата: 27.11.2024 17:43
Кількість переглядів: 33
У рік 110-ліття заснування військового товариства «Українські Січові Стрільці» школярі Городенківської міської громади Коломийського району досліджували участь своїх односельців у І Світовій війні: часом у складі армії Австро-Угорської імперії, в легіоні Українських Січових Стрільців та, згодом, в Українській Галицькій Армії. Результатами своєї пошукової роботи молодь поділилася на нещодавній конференції, фрагменти якої сьогодні представила в Національному музеї.
В історичних архівних джерелах бракує згадок про січових стрільців, тому дослідження школярами участі своїх краян, односельців і навіть прадідусів у боротьбі за волю України є важливим внеском у збереження і популяризацію пам'яті про січових стрільців на Городенківщині.
Проводячи паралелі з теперішніми воєнними діями на території України і долями сучасних військових, учні згадували полонених, загиблих в боях з російським агресором і зниклих безвісти понад сто років тому односельців.
Так, учениця Городенківського ліцею N1 дослідила долю Командира старшинської школи в Городенці, сотника Петра Васкула, який брав участь у боях на італійському фронті в складі австрійської армії, згодом боровся в лавах УГА за Україну, був нагороджений хрестом УНР. Його похорон в Городенці став протестом проти окупаційної влади, адже краяни масово пішли віддати останню шану закатованому ворогами герою.
Учениця Торговицького ліцею досліджувала долю січових стрільців рідного села, зокрема Дмитра Липчука – випускника коломийської гімназії, згодом – старшинської школи, учасника бойових дій на російському фронті. Після поранення він займався вишколом молоді. В час ЗУНР брав участь в обороні Львова проти польських нападників. Перейшовши Збруч, доєднався до армії УНР. Пережив полон, еміграцію, де й минули останні роки його життя.
У Тишківцях, як дослідили учні тамтешнього ліцею, до лав Січових стрільців доєднався 91 тишківчанин, отримавши благословення о. Зенона Шухевича.
Галина Волощук, кандидатка філологічних наук, апелюючи до прийдешнього 140-річчя жіночого руху, розповіла про жінок-учасниць січового стрілецтва з Коломиї, яких тут налічувалося аж 30. Зокрема викладачка Коломийського інституту зацитувала лист Аделі Кунинської - коломиянки, яка залишила 4-річну доньку, долучившись до збройної боротьби.
Визнанням важливості учнівських досліджень стала анонсована генеральним директором Музею Ярославою Ткачук публікація зібраних матеріалів у науковому збірнику за підтримки Громадської організації "Покуття".
Після завершення наукової частини в меморіальній кімнаті Андрія Чайковського, молодь відвідала майстер-клас з розбирання та складання зброї на виставці 10-ої гірсько-штурмової бригади "Едельвейс" «НА ЛІНІЇ ВОГНЮ», що діє в Містечку майстрів Національного музею.
Учасники конференції щиро вдячні за підтримку Світлані Івасюк – начальниці відділу освіти Городенківської міської ради.