Городенківська міська громада
Івано-Франківська область, Коломийський район

Краснуха: чим вона небезпечна

Дата: 05.12.2024 11:27
Кількість переглядів: 30

Фото без опису

Краснуха є гострою заразною вірусною інфекцією. Якщо у дітей і дорослих вірус краснухи зазвичай викликає незначне підвищення температури та висипання, то інфікування жінки в період вагітності, особливо в першому триместрі, може призвести до викидня, загибелі плода, мертвонародження або вроджених вад розвитку у немовляти, відомим як синдром вродженої краснухи (СВК).

Джерелом інфекції є хвора людина, яка починає виділяти у довкілля із носоглотковим слизом ще в інкубаційному періоді, за 1-2 тижні до початку хвороби. Виділення вірусу припиняється через 2-3 тижні від початку висипки.

Як можна заразитись краснухою?

Повітряно-краплинний шлях: вірус передається від хворої людини ще за 1-2 тижні до появи симптомів.

Контактно-побутовий шлях: через посуд та предмети побуту, особливо в дитячих колективах.

Вертикальний шлях (трансплацентарний): вірус може проникати через плаценту від матері до плода.

Інкубаційний період (період часу від зараження до прояву клінічних ознак захворювання) триває від 12 до 24 днів.

Які симптоми хвороби?

Висипка: з'являється спочатку за вухами та на волосяній частині голови, потім протягом 15–20 годин поширюється по всьому тілу. Має вигляд блідо-рожевих округлих плям.

Збільшення потиличних лімфатичних вузлів: набувають щільноеластичної консистенції та можуть бути болючими.

Симптоми інтоксикації: помірна гарячка, головний біль, слабкість, зниження апетиту.

Інші симптоми: кон’юнктивіт, фарингіт, нежить.

У підлітків і дорослих захворювання може протікати важче, з більш вираженими симптомами та рясною висипкою. Можливі болі та припухання суглобів (артралгії, артрити), найчастіше у жінок і дівчат-підлітків.

Досить часто краснуха буває нетиповою: без висипу.

Краснуха під час вагітності:

захворювання особливо небезпечне для вагітних жінок, оскільки може призвести до синдрому вродженої краснухи (СВК) у плода, що характеризується:

- патологіями очей: катаракта, глаукома, ретинопатія.

- порушеннями слуху: нейросенсорна втрата слуху є найбільш поширеним проявом уродженої краснухи — у 40% пацієнтів це може стати єдиним проявом хвороби, порушення слуху може бути дво- чи однобічним;

- вродженими вадами серця: фіксуються у 50% інфікованих немовлят у перші 2 місяці життя.

Синдром уродженої краснухи

Діти з СВК можуть страждати від порушень слуху, дефектів очей, вад серця та інших довічних форм інвалідності, включаючи аутизм, цукровий діабет та дисфункцію щитовидної залози. У разі багатьох таких порушень потрібні дорога терапія, хірургічні операції та інші дорогі види медичної допомоги.

Найвищий ризик СВК існує у країнах, де жінки дітородного віку не мають імунітету до цієї хвороби (який виробляється або внаслідок вакцинації, або після перенесеної раніше краснухи). До введення вакцини до 4 дітей на 1000 випадків народження живих дітей з'являлися на світ із СВК.

Ізоляція хворих (особливо від контакту з жінками дітородного віку): у випадку набутої краснухи — до 7 днів після появи висипання; у випадку вродженої краснухи — до виповнення 12 міс. або отримання 2-кратного негативного результату ізоляції вірусу з носоглотки та сечі у віці >3 міс.; дітей, госпіталізованих з приводу вродженої катаракти, вважайте потенційно заразливими до 3 років.

Люди, інфіковані краснухою, повинні повідомляти друзям, родині та людям, з якими вони працюють, особливо вагітним жінкам, що вони хворіють на краснуху. Якщо ваша дитина захворіла на краснуху, важливо повідомити про це вихователю в школі чи дитячому садку.

Вакцинація

Найкращий захист — імунізація живою комбінованою вакциною для профілактики кору, епідемічного паротиту і краснухи (КПК). Вона зумовлює надійний тривалий імунітет, а також попереджує розвиток тяжких форм та ускладнень. Щеплення проти кору, паротиту та краснухи є в Національному календарі профілактичних щеплень. Вакцини проти цих захворювань закуповують державним коштом, тому вони є безоплатними та якісними. Календар передбачає два щеплення: в 1 рік — перша доза; у 6 років — друга доза. Єдина доза вакцини проти краснухи на основі живого штаму атенуйованого забезпечує більше 95% тривалого імунітету, схожого з імунітетом, що виробляється в результаті природного інфікування.

Всім жінкам, які не хворіли на краснуху, перед вагітністю варто провакцинуватись двічі з інтервалом 30 днів.

Бережіть себе і рідних!

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень